VGT-Vin bliver til Bobler
Når studenterne springer ud, er det tid til at lade korkpropperne springe og fejre det med et godt glas bobler! Så VGT-Vinen bliver til VGT-Bobler – men hvordan skal etiketten se ud?
Det er du med til at bestemme – selv om vi går fra vin til bobler, så er det stadig VGT-Eleverne, der designer etiketten! Så frem med blyant, pensler, tegneprogram – eller hvad du nu måtte finde på. Vi gider ikke AI-forslag – det skal være dig, der er den kreative.
KRAV TIL ETIKETTEN
Det er et krav, at du laver dit bud på et A4-ark (stående). Etiketten skal desuden indeholde ordene VGT – BOBLER – 2026 og repræsentere både HF og STX. Derudover har du frie hænder til at skabe det
motiv, du mener, passer bedst til VGT-Boblerne
Specifikke oplysninger om vinen kommer til at stå på en lille etiket på bagsiden af flasken, så den del skal du ikke bekymre dig om, når du laver din illustration.
ET PAR GODE RÅD
1. Husk, at vinen skal på bordene til sommer, når studenterne springer ud.
2. Gør kontrasterne tydelige, så motivet er nemt at aflæse
3. Vælg en skrifttype, der er let at læse, med mindre det er en pointe i forhold til dit design.
DEADLINE
For at være med i konkurrencen skal du aflevere dit bud senest Fredag den 1. maj 2026 – enten på kontoret eller på mail til cab@vgt.dk
HVEM ER VINEN TIL?
VGT-Boblerne serveres til festlighederne ved årets dimission på VGT. Og så håber vi selvfølgelig, at det er den flaske, I åbner, når huen skal fejres lige efter den sidste eksamen – samt til studenterfesterne derhjemme! Vi holder et arrangement på skolen, hvor flaskerne kan bestilles – lige så vel som man altid kan bestille ved at komme ind på kontoret. Mere info om dette senere.
PRÆMIE OG DOMMERPANEL
Er det din illustration, dommerpanelet vælger at arbejde videre med, finder vi en fin præmie til dig. Info om præmien offentliggør vi snarest.
Dommerpanelet, der skal finde frem til årets vinderetiket, består af CAT, ISA og CAB.
God fornøjelse!
Vi glæder os til at se, hvad du finder på!
